Praca węchowa czyli o MOCY psiego nosa!

Praca nosem jest mało doceniana w psim świecie, a przecież to najtańszy i najbardziej naturalny sposób na bycie z psem i budowanie wspólnej więzi. 
Praca węchowa to przede wszystkim odejście od codziennej rutyny. Zwyczajny pies rano wstaje, udaje się spacerem na siku (zazwyczaj jest to szybki spacer osiedlowy), je, śpi (bo Pańciowstwo idzie do pracy), Pańciostwo wraca i jest spacerek, jedzenie i spanie. A zatem włączenie choć odrobiny pracy węchowej do tego nudnego dnia, urozmaica psi dzień.
Na filmie poniżej dziadek Frodo - i jego pierwszy raz w poszukiwaniu smaczków. Film jest z 2014, wtedy Frodo miał jakieś 12 lat, już wtedy nie widział i powoli jego słuch zanikał, ale... zobaczcie jak doskonały miał jeszcze węch:) 

Co to dla mnie jest praca węchowa?
A może to być:
  •       poszukiwanie zaginionych smaczków w kuchni
  •       rozbrajanie pojemników wypełnionych smakami
  •             interaktywne zabawki
  •       poszukiwanie zabawki czy skarpety
  •       wyszukiwanie zapachu herbaty/rozróżnianie zapachów
  •       przeszukiwanie terenu
  •       proste tropienie np na zabawkę
Rozbrajanie samodzielnie wykonanej zabawki

Węszenie uwalnia ‘hormony szczęścia’ czyli endorfiny i rozładowuje stres, a do tego stymuluje psa umysłowo i daje dodatkową porcję ćwiczeń fizycznych. Przy czym, wszystkie te ‘miłe’ sprawy dzieją się wspólnie z przewodnikiem. Zatem dlaczego by tak nie zacząć wspólnej, TANIEJ pracy z psem?

Pies może pracować na jednym zapachu - np zapachu herbaty

Aby rozpocząć jakąkolwiek pracę nosem nie potrzebujesz uczenia sportowego posłuszeństwa – bo przecież poszukiwanie smaczków w kuchni, na meblach, na podwyższeniach czy w specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach, nie wymaga innego polecenia od ‘siad’ i ‘szukaj’. Przy okazji wzmacniasz zachowania psa metodą pozytywnych wzmocnień i wspólnie ‘polujecie’ na jedzenie czy zabawkę, a to jest właśnie to, czego potrzebuje Twój pies w kreowaniu silniejszej więzi.
Pies może segregować zapachy i szukać zapachu, o który poprosisz

Wszystkie ćwiczenia sprawiają, że pies uczy się koncentracji na zadaniu, na skupieniu się na śladzie, na poszukiwaniu zguby, a nie na oglądaniu się na rozproszenia.
Dodatkowo nasz pies uzyskuje od nas naszą uwagę, tylko i wyłącznie swojego człowieka, wtedy jesteście razem i podczas tropienia jesteście zdani na siebie – a raczej
człowiek na swojego psa:)

Pies może być zdecydowanie użytkowy i przeszukiwać w teren

Dostosowując ćwiczenia do możliwości swojego psa budujesz jego pewność siebie i rozwijasz umiejętności rozwiązywania problemów. Wykorzystujesz psie naturalne instynkty polowania i umiejętności wyszukiwania nosem co oznacza, że dla psa jest to ‘łatwe’.

Pies może być naszym pomocnikiem i przynieść naszą zgubę

Prawie każdy pies może uczestniczyć w takich zabawach węchowych, niezależnie od rasy, wieku, problemów ze zdrowiem, czy jest reaktywny czy bojaźliwy, bowiem praca ta, redukuje wrażliwość na bodźce środowiskowe i pomaga w modyfikacji zachowań. Pracując na śladach wprowadzasz psa w bezpieczne środowisko, nie wpychasz do interakcji z innymi psami, ponieważ pies pracuje wówczas SAM.

Pracę węchową możesz ćwiczyć wszędzie, nawet na parkingu w ramach przerwy w podróży

A na koniec, wspólne odkrywanie świata, nosem psa, sprawia człowiekom ogromną przyjemność – zwłaszcza, gdy prowadzeni na lince nagle stają przed poszukiwaną osobą i nadal mają wątpliwość i zagwostkę i mówią: „hmmm, na pewno to było przypadkowe  ”
A gdy masz szczeniaczka możesz stymulować jego rozwój poprzez wyszukiwanie smaków w pudle

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rzecz o posokowcach - problemach i najpiękniejszych wspólnych dniach

MOC przywołania!

O TRENINGU: W domu robi, ale na spacerze nie ma z nim kontaktu!